Dzieje sięmy:Głogów

Sprawa księgowej PINB: Odda pieniądze, albo pójdzie do więzienia1 min czytania

Sprawa księgowej PINB: Odda pieniądze, albo pójdzie do więzienia

Anna Ł., główna księgowa Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego w Głogowie skazana na 1 rok pozbawienia wolności w zawieszeniu na 3 lata za wyprowadzenie z kasy ponad 229 tysięcy złotych. Zgodnie z wyrokiem wydanym przez Sąd Okręgowy w Legnicy kobieta ma zakaz wykonywania zawodu księgowej na okres 5 lat i musi zwrócić zagarnięte pieniądze. Prokuratura zajmuje się teraz jej byłym szefem. Karol Andrynowski nie otrzymał jeszcze zarzutów, śledztwo prowadzone jest w sprawie.

Przypomnijmy, ta osoba, która miała pilnować publicznych pieniędzy, przelewała je po trochę, niemal co miesiąc, na swoje konto. Działo się tak od początku stycznia 2015 r. do końca marca 2018 r. Sprawa wydała się po kontroli. W Powiatowym Inspektoracie Nadzoru Budowlanego to był szok. Anna Ł., doświadczona przecież księgowa, pracowała tu od lat, dokumentację finansową prowadziła także w innych instytucjach.

Przed sądem przyznała się do winy i wyjaśniła, w jaki sposób przelewała pieniądze. Musi oddać jeszcze 160 tys. zł, bo część zagarniętych pieniędzy już zwróciła. Jeśli tego nie zrobi, to sąd odwiesi jej wyrok i Anna Ł. pójdzie na rok do więzienia.

Głogowska prokuratura prowadzi też odrębne postępowanie w sprawie ewentualnego niedopełnienia obowiązku w zakresie nadzoru nad ówczesną księgową przez ówczesnego inspektora nadzoru budowlanego Karola Andrynowskiego. To on po wyjściu całej sprawy na światło dzienne zwolnił księgową, a sam przeszedł na emeryturę. O popełnionym przestępstwie zawiadomił prokuraturę starosta głogowski, po czym urząd wojewódzki przeprowadził w inspektoracie kontrolę.

Zobacz inne

Więcej w Dzieje się