Dzieje sięmy:Głogów

Od czerwca zmiany w komunikacji miejskiej. Kto pojeździ za darmo?2 min czytania

Od czerwca zmiany w komunikacji miejskiej. Zapłacimy też kartą, a młodzież pojedzie za darmo

Dzieci oraz młodzież ucząca się do 26 roku życia, od czerwca będą za darmo korzystać z głogowskiej komunikacji miejskiej. Tak zadecydowali radni.

Zapowiadane przez prezydenta w ostatniej kampanii wyborczej bezpłatne przejazdy dotyczą dzieci w wieku do 7 roku życia (obecnie z opłat zwolnione są maluchy do 4 lat), a także uczniów i studentów do ukończenia 26 roku życia. Dotyczy to też dzieci i młodzieży spoza Głogowa po wyrobieniu Głogowskiej Karty Miejskiej.

Od 1 czerwca za darmo będą też mogły jeździć osoby o znacznym stopniu niepełnosprawności, które nie są mieszkańcami miasta i nie mają GKM. Ponadto do korzystania z bezpłatnych przejazdów są uprawnione osoby niewidome oraz ich opiekunowie i przewodnicy, seniorzy od 70 roku życia na podstawie GKM, rodzice i opiekunowie dzieci niepełnosprawnych i uczniów szkół specjalnych, umundurowani policjanci, pracownicy i emeryci Komunikacji Miejskiej w Głogowie i ich rodziny, honorowi dawcy krwi, którzy oddali ponad 10 litrów krwi (kobiety) i ponad 15 litrów mężczyźni. Biletów nie kupują też weterani misji zagranicznych, działacze opozycji antykomunistycznej oraz osoby represjonowane z powodów politycznych.

Dla wszystkich komunikacja miejska jest darmowa w czasie Dni Głogowa, Europejskiego Dnia bez Samochodu (22.09.) i we Wszystkich Świętych.

Inne zmiany zapowiedziane od połowy roku to wprowadzenie w miejsce dotychczasowych biletów okresowych 30 dniowych obowiązujących na jedną linię komunikacyjną, biletów obowiązujących na dwóch liniach przy jednoczesnym obniżeniu ceny biletu normalnego z 72 na 66 zł (ulgowy 33 zł).

Obniżona będzie cena biletu imiennego okresowego na wszystkie linie: 30 dniowego normalnego ze 108 do 89 zł, a ulgowego z 54 zł na 44,50 zł. Przestanie obowiązywać  limit ilości przejazdów na biletach okresowych.

Nowością będzie też dodatkowa możliwość dokonania opłaty za przejazd, czyli za pomocą zbliżeniowych kart płatniczych, co ważne z niższą ceną biletów. GKM będzie można doładować przez internet. Nadal będzie można kupić bilet jednorazowy u kierowcy.

Budżet miasta będzie kosztować to do końca roku 265 tysięcy złotych.

GH

Zobacz inne

Więcej w Dzieje się