Dzieje sięRegion

Lucyna Słowińska za miłość do książek dostała medal od ministra kultury1 min czytania

Lucyna Słowińska za miłość do książek dostała medal od ministra kultury

Była dyrektorka biblioteki gminnej Lucyna Słowińska otrzymała medal „Zasłużony dla kultury polskiej”, który przyznał jej minister kultury i dziedzictwa narodowego. Z inicjatywą przyznania tego medalu dla tak zasłużonej dla czytelnictwa w gminie Jerzmanowa osoby wyszła dyrektorka Miejskiej Biblioteki Publicznej w Głogowie Izabela Owczarek, która sprawuje nadzór merytoryczny nad bibliotekami w powiecie głogowskim. Minister się przychylił i medal pani Lucynie wręczył wójt gminy Lesław Golba na sesji rady gminy.

Teraz Lucyna Słowińska jest już na emeryturze, ale jeszcze niedawno była dyrektorką, a potem kierownikiem bibliotek Gminnej Biblioteki Publicznej w Jerzmanowej. W sumie przepracowała w tej instytucji 35 lat. Jak wspomina, do tej pracy przyszła 35 lat temu tylko na chwilę – miała zastąpić koleżankę. Skończyło się na tym, że ona krzewiła czytelnictwo w Jerzmanowej, a koleżanka w Jaczowie. Przez wiele lat biblioteka gminna mieściła się… w jej własnym domu.

„Zawsze otwarta na współpracę i chętna do pomocy, niezwykle empatyczna i tworząca wokół przyjazną atmosferę. Poza tym realizowała różne społeczne inicjatywy i projekty” – to jest opinia środowiska  o niej. – Dobra szkoła bibliotecznego mistrzostwa. Po prostu wzór do naśladowania – oceniła ją Izabela Owczarek. Pani Lucyna mówi, że teraz książki nadal kocha, ale nie zawodowo.

Fot. Gmina Jerzmanowa

Zobacz inne

Więcej w Dzieje się