Extra

Kierowcy to żyła złota dla miejskiego budżetu. Dużo wybulili za parkowanie w mieście2 min czytania

Kierowcy to żyła złota dla miejskiego budżetu. Sporo wybulili za parkowanie w mieście

Strefa płatnego parkowania obejmuje obecnie ponad 1 tys. miejsc. To ponad 20 ulic. Funkcjonuje w Głogowie od wiosny 2010 r. Przez te lata włączono do niej lub wyłączano kilka ulic, w sumie przybyło ponad 100 miejsc. A że jest płatna, to płacimy, i kierowcy, i miasto. Na ten rok z miejskiej kasy na funkcjonowanie strefy pójdzie 891 tys. zł. A ile zarabia?

Przekazanie dotacji samorządowemu zakładowi budżetowemu Głogowskie Obiekty Usługowe, które zarządzają strefą, rada miejska co roku zatwierdza uchwałą. Kwotę na 2019 r. (891 tys. 830 zł) obliczono po przemnożeniu ilości miejsc parkingowych (1008) przez koszt utrzymania jednego miejsca (884,751zł).

Jerzy Sztangret, dyrektor GOU tłumaczy, że przychody ze SPP są księgowane bezpośrednio w budżecie miasta jako „podatki i opłaty lokalne” i nie przechodzą przez księgowość GOU. Nieoficjalnie podaje, że w 2018 r. czysty dochód po odliczeniu kosztów utrzymania, czyli dotacji przedmiotowej, wyniósł ok. 460 tys. zł.

 – Opłaty za nieprawidłowe parkowanie wynoszą około 20 procent całego przychodu – informuje dyrektor Sztangret. To pokazuje skuteczność ośmiu kontrolerów zatrudnionych do obsługi strefy. Czyli za wytropione przez nich gapiostwo kierowcy zapłacili w zeszłym roku blisko 90 tys. zł. W biurze na targu na Starym mieście pracują trzy osoby. Ludzie przychodzą tam nie tylko reklamować wezwania do zapłaty za brak biletu postojowego.

Jak zdradza Aneta Laskowska, szefowa SPP, pytają też o możliwość ponownego włączenia do strefy ulic z niej wyłączonych, jak Morcinka czy Poczdamska. Przywróceniem są zainteresowani mieszkańcy tych ulic i przedsiębiorcy mający przy nich biura.

– Na dziś nie ma planów dotyczących zmian w strefie płatnego parkowania – Jerzy Sztangret tłumaczy, że całe Stare Miasto jest objęte strefą i w naturalny sposób każda nowa ulica oddana do użytku w tym rejonie wchodzi do strefy. – W tym roku w planach jest docelowa budowa ulicy Długiej, więc po zakończeniu robót i wykonaniu miejsc parkingowych będą one objęte płatną strefą – zapowiada dyrektor GOU.

Zobacz inne

Więcej w Extra