Dzieje sięKulturamy:Głogów

Głogowianin Joachim Pastorius doczekał się pomnika. W piątek odsłonięcie1 min czytania

Głogowianin Joachim Pastorius doczekał się pomnika. W piątek odsłonięcie 2

29 marca w naszym mieście pojawi się nowy pomnik. Oficjalne odsłonięcie wykonanego z piaskowca pomnika Joachmina Pastoriusa nastąpi o godz. 16.00 na skwerze Zygmunta Starego. Po uroczystości w Centrum Informacji Turystycznej Dariusza Czaja przedstawi odczyt. „Joachim Pastorius ab Hirtenberg z Głogowa (1611-1681) – szkic biograficzny”. Monument polskiego nadwornego historyka królów Polski Władysława IV i Jana Kazimierza powstał z inicjatywy mieszkańców w ramach Budżetu Obywatelskiego.

Przypomnijmy, urodzony w Głogowie Joachim Pastorius w 1641 r. wydał podręcznik do historii Polski Florus polonicus seu polonicae historiae epitome nova. Był profesorem historii w gimnazjum w Elblągu i profesorem w Gimnazjum Akademickim w Gdańsku. Pochowany został w katedrze we Fromborku. Jedna z ulic w gdańskiej dzielnicy Przeróbka nosi imię Joachima Pastoriusza.

Miedzioryt Johanna Aleksandra Bönera z dzieła Joachima Pastoriusa: Florus Polonicus, Seu Polonicae Historiae Epitome nova, quintum recognita, aucta, & ad nostri usque temporis bella continuata


Zobacz inne

Więcej w Dzieje się