my:Głogów

Leczymy się w Nowej Soli, to płaćmy. Głogów dorzuca się do tomografu2 min czytania

Głogów dorzuci się do tomografu w Nowej Soli

Kwotę co najmniej 50 tysięcy złotych na dofinansowanie zakupu nowego tomografu dla nowosolskiego szpitala zapowiada prezydent Głogowa Rafael Rokaszewicz. Z wnioskiem o zwrócił się prezydent Nowej Soli Wadim Tyszkiewicz, który podróżuje obecnie po gminach, których mieszkańcy często leczą się w nowosolskiej placówce. Liczy na współpracę i solidarność.

Po awarii tomografu w Wielospecjalistycznym Szpitalu SPZOZ w Nowej Soli narodził się pomysł, by kupić nowy. Takie samo urządzenie, jakim dysponuje nowosolska lecznica kosztuje ponad 3 miliony złotych. Jednak prezydent Nowej Soli proponuje kupno dużo nowocześniejszego, za kwotę dwukrotnie wyższą. Dlaczego?

– Wolimy pójść w innym kierunku, zakupić „mercedesa medycznego”, 128-rzędowy tomograf, który pozwoli jeszcze bardziej rozwinąć szpital. Dzięki najlepszemu tomografowi rozwój szpitala, zwłaszcza kardiologii pozwoli na jeszcze lepszą opiekę nad pacjentami. Najnowocześniejszy sprzęt jest potrzebny, jeśli prowadzone mają być operacje na otwartym sercu – argumentuje prezydent Tyszkiewicz.

A oddział kardiologii w nowosolskim szpitalu jest swoistą marką placówki – przeprowadzane są tam niemal wszystkie operacje na serce, oprócz przeszczepów. Zbudowanie ośmiu sali operacyjnych, w których będzie można przeprowadzać najbardziej skomplikowane operacje kardiologiczne spowoduje jeszcze większe zainteresowanie lecznicą. A to powoduje, że konieczna będzie diagnostyka na najwyższym poziomie.

Z powiatowego szpitala w Nowej Soli korzystają mieszkańcy południowej części województwa lubuskiego a także Dolnego Śląska. Stąd wizyta włodarza Nowej Soli w Głogowie, który zapowiada, że miasto Nowa Sól wyda na nowy tomograf 1,2 mln złotych na przestrzeni czterech lat.

– Z Głogowem współpracujemy od wielu lat, zwłaszcza w temacie Odry i terenów nadodrzańskich. Jesteśmy z tej współpracy dumni. Jednak teraz potrzebujemy wsparcia w innym zakresie – mówi Tyszkiewicz.

– Zawnioskuję o to podczas przyszłotygodniowej sesji. Myślę, że przekażemy kwotę rzędu 50 tysięcy złotych. Tu nie chodzi o wielkie pieniądze na pomoc placówce, z której wielu głogowian korzysta – deklaruje prezydent Głogowa Rafael Rokaszewicz.

Zobacz inne

Więcej w my:Głogów