Dzieje sięKGHM

Gang z lubińskiej siłowni oszukał KGHM na 1,6 mln zł. Czeka ich sąd2 min czytania

Sprawa księgowej PINB: Odda pieniądze, albo pójdzie do więzienia

Przed legnickim sądem okręgowym stanie ośmioosobowa grupa przestępcza, która oszukała na 1,6 mln zł spółki z KGHM Polska Miedź S.A. przy sprzedaży dla nich wkładów filtrów hydraulicznych z podrobionymi znakami towarowymi. Oszukiwali też Skarb Państwa na podatku VAT. Proceder trwał od 2015 do początku 2018 roku.

Pomysł na oszustwo zrodził się w jednej z lubińskich siłowni, gdzie jeden z oskarżonych – Rafał G. poznał Michała B. oraz Dariusza B. Ten ostatni pracował w jednej ze spółek KGHM i posiadał wiedzę w zakresie filtrów i wkładów filtracyjnych, które są ważnymi częściami urządzeń i maszyn górniczych. KGHM zwykle kupował je od renomowanych producentów. Gang z siłowni wpadł na pomysł, by pod uznaną marką sprzedawać gorszy towar z podrobionymi znakami towarowymi.

– Rzekomi dostawcy tych produktów dla firmy Rafała G. to inni oskarżeni w tej sprawie, którzy nakłonieni przez Rafała G. poświadczali nieprawdę w prowadzonej dokumentacji na okoliczność nabycia i obrotu produktami pomiędzy swoimi firmami, a następnie ich sprzedaży oskarżonemu Rafałowi G. Poświadczali też nieprawdę w fakturach sprzedaży różnych usług w celu zaniżenia przez wyżej wymienionego oskarżonego należnego podatku – informuje Lidia Tkaczyszyn, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Legnicy.

Prokurator zarzucił w akcie oskarżenia Rafałowi G. kierowanie grupą przestępczą, przestępstwo zaniżenia podatku VAT na łączną kwotę blisko 522 tys. zł. Został on tymczasowo aresztowany. Dariusz B. i Michał B. usłyszeli zarzut udziału w zorganizowanej grupie przestępczej. Wszystkim trzem znajomym z siłowni postawiono zarzut oszustwa w stosunku do mienia znacznej wartości na szkodę dwóch spółek KGHM w łącznej kwocie ponad 1,6 mln złotych. Grozi im kara od 1 roku do 10 lat pozbawienia wolności.

Prokuratorskie zarzuty usłyszało też 5 innych osób, które współpracowały z tą grupą. Chodzi o poświadczanie nieprawdy w dokumentach, zaniżenia podatku VAT i inne przestępstwa karno-skarbowe. Za poświadczanie nieprawdy w dokumentach w celu osiągnięcia korzyści majątkowej grozi kara pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat .Wszystkich oskarżonych czekają też surowe grzywny.

W toku śledztwa prokuratorzy zabezpieczyli na poczet przyszłych kar oraz roszczeń majątek członków grupy przestępczej na łączną kwotę około 1,4 mln złotych.

Zobacz inne

Więcej w Dzieje się