Dzieje sięKGHM

Gang z lubińskiej siłowni oszukał KGHM na 1,6 mln zł. Czeka ich sąd

0
Sprawa księgowej PINB: Odda pieniądze, albo pójdzie do więzienia

Przed legnickim sądem okręgowym stanie ośmioosobowa grupa przestępcza, która oszukała na 1,6 mln zł spółki z KGHM Polska Miedź S.A. przy sprzedaży dla nich wkładów filtrów hydraulicznych z podrobionymi znakami towarowymi. Oszukiwali też Skarb Państwa na podatku VAT. Proceder trwał od 2015 do początku 2018 roku.

Pomysł na oszustwo zrodził się w jednej z lubińskich siłowni, gdzie jeden z oskarżonych – Rafał G. poznał Michała B. oraz Dariusza B. Ten ostatni pracował w jednej ze spółek KGHM i posiadał wiedzę w zakresie filtrów i wkładów filtracyjnych, które są ważnymi częściami urządzeń i maszyn górniczych. KGHM zwykle kupował je od renomowanych producentów. Gang z siłowni wpadł na pomysł, by pod uznaną marką sprzedawać gorszy towar z podrobionymi znakami towarowymi.

– Rzekomi dostawcy tych produktów dla firmy Rafała G. to inni oskarżeni w tej sprawie, którzy nakłonieni przez Rafała G. poświadczali nieprawdę w prowadzonej dokumentacji na okoliczność nabycia i obrotu produktami pomiędzy swoimi firmami, a następnie ich sprzedaży oskarżonemu Rafałowi G. Poświadczali też nieprawdę w fakturach sprzedaży różnych usług w celu zaniżenia przez wyżej wymienionego oskarżonego należnego podatku – informuje Lidia Tkaczyszyn, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Legnicy.

Prokurator zarzucił w akcie oskarżenia Rafałowi G. kierowanie grupą przestępczą, przestępstwo zaniżenia podatku VAT na łączną kwotę blisko 522 tys. zł. Został on tymczasowo aresztowany. Dariusz B. i Michał B. usłyszeli zarzut udziału w zorganizowanej grupie przestępczej. Wszystkim trzem znajomym z siłowni postawiono zarzut oszustwa w stosunku do mienia znacznej wartości na szkodę dwóch spółek KGHM w łącznej kwocie ponad 1,6 mln złotych. Grozi im kara od 1 roku do 10 lat pozbawienia wolności.

Prokuratorskie zarzuty usłyszało też 5 innych osób, które współpracowały z tą grupą. Chodzi o poświadczanie nieprawdy w dokumentach, zaniżenia podatku VAT i inne przestępstwa karno-skarbowe. Za poświadczanie nieprawdy w dokumentach w celu osiągnięcia korzyści majątkowej grozi kara pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat .Wszystkich oskarżonych czekają też surowe grzywny.

W toku śledztwa prokuratorzy zabezpieczyli na poczet przyszłych kar oraz roszczeń majątek członków grupy przestępczej na łączną kwotę około 1,4 mln złotych.

Chcemy pomagać! Akcja dla małego Kubusia przerosła oczekiwania organizatorów

Previous article

Akcja poszukiwawcza na Odrze. Czy w nurcie rzeki było ciało?

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

More in Dzieje się